Prof. Dr. Doğan Kuban hayatını kaybetti

0
19

Türkiye’de mimari ve mimarlık tarihi alanında önemli çalışmalara imza atan Prof. Dr. Doğan Kuban 95 yaşında hayatını kaybetti. 2019 yılında Cumhurbaşkanlığı Mimarlık Ödülü’ne de layık görülen Kurban için art arda taziye mesajı yayımladı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından Prof. Dr. Doğan Kuban ile birlikte çekildiği fotoğrafı paylaşarak, “Çalışmalarıyla ülkemizin mimarlık tarihine değerli katkılar sunan Mimar Prof. Dr. Doğan Kuban’ın vefatından dolayı derin üzüntü duydum. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

“KIYMETLİ BİR DEĞERİ YİTİRDİK”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kuban’ın vefatı nedeniyle sosyal medyadan yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

“Ülkemizin ve İstanbul’un mimari tarihi açısından önemli çalışmalara imza atmış mimar Doğan Kuban’ın vefat haberini üzüntüyle öğrendim. Kıymetli bir değeri, önemli bir akademisyeni yitirdik, üzgünüz.”

“ÜLKEMİZİN BAŞI SAĞOLSUN”

CHP Sözcüsü ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak ise şu mesajı paylaştı: “Doğan Kuban.Üretken bir yaşam, büyük bir aydın. Allah rahmet eylesin. Ailesine ve tüm sevenlerine sabır diliyorum. Ülkemizin başı sağolsun.”

“GÜLE, GÜLE DOĞAN KUBAN”

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da Doğan Kuban, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve kendisinin bulunduğu fotoğrafı paylaşarak, “Güle, güle Doğan Kuban” ifadelerini kullandı.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) sosyal medya hesabından yapılan açıklamada ise, “Üniversitemizin kıymetli öğretim üyelerinden ve Cumhuriyet mimarlık tarihimizin efsane hocalarından Prof. Dr. Doğan Kuban’ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Değerli hocamıza Allah’tan rahmet; yakınlarına, sevenlerine ve İTÜ Ailesi’ne başsağlığı dileriz” denildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here