Myom Hastalığı Nedir?

0
17

Myom hastalığı, kadınlarda görülen önemli rahatsızlıklardan bir tanesidir. Myom içerisinde meydana gelen kitleler genel olarak iyi huylu olmaktadır. Bunun dışında myom tedavisi takip edilmelidir.

 Myom nedir?

 Rahim içerisinde görülebilen anormal düz kas artması şeklinde tanımlanan myomlar rahmin en fazla görülen iyi huylu tümörü olmaktadır. Düzgün sınırlı kitleler biçiminde olmakla birlikte intramural, intrakaviter, saplı, subseröz ve benzeri gibi çeşitli yerleşimlerde olabilmektedirler. Nedeni genel olarak östrojen hormonu kabul edilmektedir. Bununla beraber, ailesel yatkınlığın da büyük bir rol oynadığı bilinmektedir. Bu kapsamda myom, hormon bağımlı olan bir tümör çeşididir ve üreme dönemi çerisinde beş kadından bir tanesinde (%20) görülebilmektedir.

 Menopoz ile beraber hormon seviyelerinin azalmasına bağlı şekilde boyutlarında küçülme izlenebilmektedir. Obez olan ya da doğum yapmayan hastalarda çok daha sık izlenmektedir. Gebelikte, boyutları daha çok artıp ağrıya sebep olmakla birlikte büyük boyutlarda olan ve rahim kavite boşluğu üzerine bası yapan subseröz myomlar düşük, kısırlık, tekrarlayabilen gebelik kaybı ve erken doğum tehdidine sebep olmaktadırlar.

 Myom Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

 Genellikle iyi huylu olan myom hastalığında %0.1-0.5 düzeyinde kötü huylu tümöre dönüşme riski bulunmaktadır. Bu kapsamda ani bir büyüme, şüpheli görünümü mevcut olan myomlar kesinlikle tedavi edilmelidir ve myom tedavisi için hastaların uzman bir doktor ile görüşerek buna uygun yöntemlerin izlenmesi gerekmektedir. Bununla birlikte myom tedavisi kapsamında olan kişiler düzenli aralıklar ile doktor kontrolüne gitmelidir. Tedavi süreci; hastanın yaş durumu, semptomların mevcut oluşu ve şiddeti, myom ebatı ve yerleşim alanına göre değişmektedir. Medikal, gözlemsel ve cerrahi nitelikteki tedavi şeklinde alternatifler uygulanabilmektedir.

 Myom Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

 Myom hastalığı genel olarak semptom vermemektedir. Bunun dışında rahmin kasılma becerisini olumsuz yönde etkilemesine bağlı şekilde kliniğe en sık müracaat sebebi düzensiz, şiddetli ve uzun kanama ile beraber bu durumların yol açmış olduğu anemidir. Bazı durumlarda hastalar kanamaların tamamen normal olduğunu düşünerek adaptasyon geliştirmektedir. Bu açıdan bakıldığında hastaların erken yorulma, derin anemi ve benzeri gibi şikâyetler ile doktora başvurduğu görülmektedir. Büyük boyutlara erişen myomlar özellikle karın bölgesinde şişlik, ağrı, kabızlık durumu, hazımsızlık, gaz şikâyetlerine neden olmakla beraber idrar torbasına da bası yapıp sık sık idrara çıkma ve aynı zamanda böbrek sorunlarına neden olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here