KRİPTO PARA GRAFİK ANALİZİ NASIL YAPILIR?

0
203

Kripto para borsalarında yatırım yapanların yatırım yaparken ya da alım-satım gibi işlem kararları verirken kullanmaları gereken bilgiler ve verileri görsel grafikler halinde değerlendirmeye “grafik okuma” ya da “grafik yorumlama”, “grafik analizi” denir. https://gazetecoin.com/bitcoin-kripto-para-grafik-yorumlama-nedir-bitcoin-kripto-para-grafik-yorumlama-nasil-yapilir

Kripto para yatırımı yapacak olanların mutlaka grafik analizi ve grafik yorumlama ile ilgili temel kavramları bilmesi gerekir.

Bu konuda daha önceki yazılarımızda da bilgiler vermiştik.

Mum grafikler hakkındaki detaylı analizimizi okumak için tıklayın. https://gazetecoin.com/bitcoin-kripto-para-grafik-yorumlama-nedir-bitcoin-kripto-para-grafik-yorumlama-nasil-yapilir

Kripto para hacim grafikleri nasıl okunur?

Hacim kavramı, bir kripto varlığın toplam alım satım miktarını gösterir.

Hacim grafiklerinde hacim mumları yeşil renkte ise bir önceki zaman dilimine göre işlem hacminin arttığını, kırmızı renkte ise işlem hacminin azaldığını ifade eder.

Diğer teknik kavramlar

Rölatif Güç Endeksi / RSI nedir?

RSI olarak, kısa ve orta vadeli fiyat analizleri için yol göstericidir. Piyasanın gücünü görmemize yarar. RSI endeksi 1 ile 100 arasında puanlanır, eğer bu puan 30’un altında ise “oversold” yani normalden fazla satış olduğunu, 70 ve üstü ise “overbought” yani normalden fazla alım olduğunu gösterir. Bilindiği gibi kripto para piyasalarında arz-talep dengeleri çok önemlidir.

MACD nedir?

SMA ve EMA denilen hareketli ortalamaların uyumu ya da uyumsuzluğunu gösterir. İki hareketli ortalama arasındaki ilişkiyi gösterir ve orta vadeli işlemler için yol göstericidir.

Stokastik ne demektir?

En temel olarak ilgili kripto varlığın normalden fazla alındığını yani “overbought” ya da normalden fazla satıldığını “oversold” gösteren basit bir momentum indikatörüdür.

Parabolik SAR nedir?

Trader’lara ne zaman alım ya da ne zaman satım yapmaları gerektiğini gösteren bir indikatördür. Genelde kısa vadeli işlemler için kullanılır.

Bollinger Bantları nedir, nasıl okunur?

Piyasadaki oynaklığı ölçen bu bantlar, birbirlerine yatay seyirde yaklaşan iki çizgiden ibarettir. Üstteki bant direnç, alttaki bant destek seviyesini gösterir. Piyasa durgun bir seyir gösteriyorsa Bollinger bantları birbirine yakındır, fiyatlar hızlı yükselip hızlı düşüyorsa bu iki çizgi birbirinden uzaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here