Kıble Yönümü Nasıl Bulurum?

0
163

Namazın şartlarından birisi olan istikbal-i kıble, Mekke şehrindeki Kâbe-i Muazzama tarafına yönelerek namazı kılmayı ifade etmektedir. Kıble yönüne doğru namaza durmak önemli bir gerekliliktir. Zira biraz öncede belirtildiği üzere kıble ciheti namazın farzlarından birisidir.

Kıble yönünü tespit için çeşitli kıble bulucu site veya uygulamalardan istifade ederiz. Ülkemizde kıble bulucu site olarak Kıble Bulma websitesini önermekteyiz. Çünkü bu çalışma üzerinden -konum servisiniz açık olmak kaydıyla- bulunduğunuz yerin kıblesini online haritalar üzerinden öğrenebilmektesiniz. Çevrimiçi haritalar yardımıyla ev/işyerinizin çatısına kadar inerek kıble yönü hattınızı alabilirsiniz. Aynı zamanda bulunduğunuz yerin kıble açısını öğrenebilir ve pusulaya bu kıble derecesini uygulayarak da kıble yönünüzü öğrenebilirsiniz.

Örneğin, İstanbul özelinde kıble yönünüzü öğrenmek isterseniz yahut İstanbul ve/veya ilçelerinin kıble açısını öğrenmek için istanbul kıble yönü sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Buradan İstanbul veya ilçelerinin kıble açısını alarak ister mobil cihazınızda isterseniz manyetik pusulada bu kıble derecesi ile rahatlıkla kıble yönünüzü öğrenebilirsiniz. Diğer şehirler için kiblebulma.com adresine bakabilirsiniz.

Eğer kıble yönünüzü kıble pusulası ve online haritalar gibi seçenekleri bünyesinde barındıran mobil uygulama ile öğrenmek isterseniz Kıbleyi Bul mobil uygulamasını sizlere önerebiliriz. Bu uygulama ile pusula sensörü barındıran cep telefonunuzdan kıble yönünüzü her yerde, çevrimdışı (internet gerektirmeden) anlık olarak öğrenebilirsiniz. Kıbleyi Bul uygulamasında ayrıca çevrimiçi haritalar ile kıble yönü hattınızı öğrenmeniz mümkündür. Doğru kıble cihetine yönelerek namazınızı kılmanız temennisi ile..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here