Filament Seçimi Nasıl Yapılmalı?

0
62

Filamentler 3D yazıcı üzerinde büyük bir etki sağlayan parçalardır. Üretim aşamasında olmazsa olmaz olan bu malzeme aslında 3D yazıcının katmanlı olarak üretimi aşamasında kullanılan parçadır. Çeşitli renklere ayrıldığı gibi kalite olarak da farklılık gösterebilmektedir. Filament seçimi nasıl yapılmalı diye sorulacak olursa işlevsel olarak ihtiyaç duyulan renklerin tercih edilmesi önerilir. Ancak kalite açısından ne kadar kaliteli filament seçilirse hem cihaz için hem de ürünler üzerindeki kalite için faydalı olacaktır. Üretime en uygun renk ve kalite sonucunda eşsiz bir sonuç elde edilebilir.

Filament

3D yazıcılar üzerinden çıktı almak adına kulanım sağlanan malzemeye filament ismi verilmiştir. Özünde bahsedilen filament malzemesi termoplastik bir hammadde olarak da tanımlanabilir. Kendi arasında gruplara ayrılan filamentler kullanım alanları ve şekillerine göre büyük oranda fark gösterirler. Filamentler arasında çap boyutları büyük önem taşımaktadır. Standart olarak 2 çap seçeneği bulunan filamentlerin en büyük çapı 3mm olarak bilinir. En yüksek oran olarak bilinen 3mm çap üzerine çıkıldığında yazıcı parçaları arasında yer alan extruder üzerinde tıkanıklığa sebebiyet verebilmekte ve bu durum hayli uğraş gerektirmektedir.

3D Yazıcı Filament

3D yazıcı denildiğinde büyük bir hassasiyet ortaya çıkar. Bu nedenle kullanım alanları ve kullanılan parçalarda da farklar görülmektedir. Filamentler ile çalışma sağlayan bu yazıcı türlerinin içerisinde çeşitli olarak filamentler kullanılabilir. 3D yazıcı filamentleri, çeşitli maddelerden üretilebilir. Bu maddelere örnek olarak en çok kullanılan filamentleri şöyle sıralayabiliriz;

·        Tahta filamentler.

·        Karbon fiber filamentler.

·        Anti bakteriyel filamentler.

·        Poliüretan termoplastik filamentler.

·        ABS filamentler.

·        STH filamentler.

Sıralamada yer alan filamentler gibi birçok çeşit filament bulunmaktadır.

Filament Fiyatları

Maliyet hesaplaması aslında 3D baskı türüne göre yapılır. Üretime geçilecek olan malzeme üzerinden fiyatlarda değişim gözlemlenmektedir. Filament fiyatları kullanılacak filamentin hammaddesi, kalitesi, rengi ve miktarına göre değişiklik gösterebilir. Filament seçiminde renk ve hammadde olarak tercih edilen filament üzerinden fiyat tablosu oluşturulur. 3D baskı maliyetli bir yatırım gerektirse de belirli bir süre sonra üretim maliyetlerinin de düşmesi durumu ile kendi maliyetlerini karşılayabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here