Android 8.1 ile Wi-Fi Ağlarının Hızına Bakabileceksiniz

Artık ağ hızlarını öğrenip bağlanmak mümkün olacak.

0
383

Android 8 dahi henüz piyasadaki amiral gemisi telefonların hepsine çıkmadı fakat Google aynı zamanda Android 8.1 Oreo’yu dağıtmaya devam ediyor. Bugün de bir açıklama geldi ve açık Wi-Fi ağlarının sinyal hızını görme özelliğinin artık Android 8.1 Oreo’ya eklendiği duyuruldu.

Hangi Ağın
Daha Hızlı Olduğunu Görebileceksiniz

Güncellemeyi yapan kullanıcılar Android’in yeni Wi-Fi Assistant özelliği sayesinde ağ güçlerini görebilecek. Açık Wi-Fi kanallarına bir dahaki sefer bağlanmaya kalktığınızda Çok Hızlı, Hızlı, Normal ve Yavaş gibi ibareler belirecek.

Ağ gücü ‘Çok Hızlı’ olarak gözüktüğünde, YouTube ya da Netflix gibi platformlar üzerinden yüksek çözünürlüklü videolar izleyebileceksiniz. Hız ‘Normal’ şeklinde
gösterildiğinde ise basit internet işlerinizi halledebilecek, sosyal medya hesaplarınızı kontrol edebileceksiniz. Hız ‘Yavaş’ olduğunda ise hücresel veriye geçip Wi-Fi’yi kapatmak en doğrusu olacaktır.

Şifre Korumalı Ağlarda Kullanılamayacak

Ayrıca unutmayın ki Wi-Fi Assistant özelliği sadece herkese açık Wi-Fi ağlarında çalışıyor. Yani eğer ağ üzerinde şifre koruması bulunuyorsa, muhtemelen hızının ne kada olduğunu göremeyeceksiniz. Bu özelliği kullanıcıların da Ayarlar menüsü altından kapatması mümkün olacak.

Şimdilik az kişi tarafından kullanılsa da, Android 8.1 Oreo’nun yaygınlaşmasıyla birlikte artık Wi-Fi ağlarına erişimin daha kolay olacağını tahmin ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here