Adalet Bakanlığı Personel Alımları Ne Zamandır

0
264

Adalet Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kurulduğu yıllarda 3 Mayıs 1920 yılında kurulmuştur. Kurulduğu tarihten bugüne kadar işleyiş ve yapılanmasında bazı yenilenmeler gerçekleştirilse de genel olarak yapısını koruyarak günümüze kadar işlevini sürdürmüş ve halen de büyük bir ihtiyaç ve zorunluluk gereği çalışmalarını devam ettiren bir bakanlıktır.

 Türkiye Cumhuriyeti’nin yargı sisteminin başı olarak tabir edilen ve yargı sistemini ilgilendiren bürokraside en üst kademede yer alan kadroların bulunduğu kurum Adalet Bakanlığı’dır. Bakanlığın başında Adalet Bakanı bulunmaktadır. Adalet Bakanına bağlı müsteşar ve müsteşarlara bağlı alt kadroların silsile halinde bulunduğu Adalet Bakanlığı mevcut yapısıyla Türkiye yargı sisteminin merkezi teşkilatını oluşturmaktadır.

 Adalet Bakanlığı’nın görev ve yetkileri incelenecek olursa yetki ve sorumluluk alanında bakanlık personelinin sınavla seçilmesi ve atamasının yapılması olduğunu görüyoruz.

 Adalet Bakanlığı’nın diğer yetki ve sorumluluklarının ise personel atama ve naklinin gerçekleştirilmesi, emeklilik işlemlerinin başlatılması ve sonuçlandırılması ile Türkiye yargı sisteminde bulunan çalışanların emekli edilmesi, merkez ve taşradaki bakanlık çalışanlarının maaş gibi haklarının belirlenmesi, ödenmesi veya ödenmesinin sağlanması gibi işlemlerdir.

 Adalet Bakanlığı’nın Yaptığı Sınavlar Hangileridir?

 Adalet Bakanlığı, bir asra yakın tarihi boyunca sayısız sınav gerçekleştirerek binleri aşkın yargı personelini göreve başlatmıştır. Yargı sisteminin olmazsa olmazı hakim ve savcı alımlarının yanı sıra diğer idari işlerin gerçekleştirilmesinde de önemli sayıda personel alımı yapan bir kurumdur.

 Yargılama işlerinin gerçekleştirilmesi ve sonuçlandırılması süreçlerinde mahkemelerde çalıştırılacak personelden, kurumun temizlik ve teknik işlerini yerine getirecek personele birçok alanda Adalet Bakanlığı personel alımı sınavları bulunmaktadır.

 Son yıllarda hakim ve savcı alımı dışında özellikle takip edilen ve birçok kişinin büyük heyecanla takip ettiği personel alımları başında ise zabıt katibi, mübaşir, teknik personel, şoför, bilişim ve bilgisayar işletmeni gibi unvan ve kadrolar gelmektedir.

 Son yıllarda çıkartılan bir kanunla yeni yeni hayata geçirilmeye çalışılan bir meslek dalı olan arabuluculuk sistemi ise Adalet Bakanlığı’nın taşra kuruluşlarında personel istihdamını gerektirmiştir. Arabulucu unvanıyla arabulucuk sistemi için alımı yapılacak olan personelin hakim ve savcılar gibi hukuk fakültesi mezunu olmaları ise başvuru şartları arasında önemli bir madde olarak görülmektedir.

 Arabulucu Başvuruları Ne Zamandır?

 2 Ağustos 2019 tarihinde arabulucu alımı için ilana çıkan Adalet Bakanlığı, bu alandaki yüksek ihtiyaç ve aşırı talep nedeniyle başvuru süresini uzatma ihtiyacı duymuştur. Halen daha alımı süreden arabulucu ünvanı için son başvuru tarihi ise 6 Eylül 2019 tarihi olarak belirlenmiştir.

 Yukarıda belirttiğimiz tarihle arasında e devlet üzerinden yapacağınız başvurularla Adalet Bakanlığı’nın arabulucu kadrolarına başvurabilirsiniz.

 Arabulucu olarak başvurabilmek için aranan şartları yerine getirmeniz halinde Türk yargı sisteminin dava öncesinde ve dava sonrasında Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak çalışacak olan arabulucuk müessesinin önemli bir çalışanı olabilirsiniz.

 Arabulucu Sınavına Girebilmek İçin Aranacak Şartlar Nelerdir?

 1-Hukuk Fakültesi Mezunu Olmak: Türkiye Cumhuriyeti yargı sistemine bağlı kurum ve kuruluşlarda arabulucu olarak çalışabilmek için mesleği yerine getirebilecek yetkinlik ve donanımı sağlayacak olan eğitimi veren hukuk fakültelerinden mezun olmak en öncelikli şart olarak görülmektedir. Bu şartın sağlanamaması halinde arabulucu olarak başvuru yapmak mümkün değildir.

 2-Hakim, Savcı, Avukat Veya Diğer Adli Kadrolarda En Az 5 Yıl Çalışmış Olmak: Arabulucu olarak atanabilmek için sahip olunması gereken özellikler arasında ön plana çıkan ve en önemli olarak görülecek bir diğer madde ise madde başlığında belirttiğimiz unvanlardan en az birini taşımak ve hukuk fakültesi mezunu olmak şartıyla kendi mesleğinde en az 5 yıllık bir tecrübeye sahip olmak, yani Adalet Bakanlığı’nda en az 5 yıl çalışmış olmak gerekmektedir.

 3-Arabulucu Sınavına Girmek ve Yeterli Puan Almak: Türkiye’de arabulucu olarak çalışabilmek için Adalet Bakanlığı’nın düzenleyeceği arabulucu sınavına tüm şartları karşılayarak girmek gerekmektedir. Yapılacak olan yazılı sınavdan yeterli puan alarak akabinde düzenlenecek olan sözlü sınavda da başarı göstermek Arabulucu olarak atanmayı yeterli hale getirecektir.

 Adalet Bakanlığı’nın Diğer Personel Alımları Nasıl Yapılmaktadır?

 Şu an geçerli olan ve başvuru tarihi devam eden personel alımı arabuluculuk kadroları için yapılacaktır. Bu kadro dışında olan bütün kadroların 2019 yılı için yapılması planlanan alımlarına ait sınavlar yapılmış ve kazananlar kim olduğu belli olmuştur. 2019 yılı için yapılacak yeni alımlar ise tamamen Adalet Bakanlığı’nın taktirinde olup istenirse farklı unvanlarda yeni personel alımları yapılabilecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here