Resmileşti: Google Lunar X Prize Yarışmasını Kimse Kazanamayacak

Yarışmanın beş finalisti de Ay'a yolculuğu başaramadı.

0
163

Google Lunar X Prize yarışmasıyla birlikte Ay’a uzay mekiği gönderilecek ve ilk başaranlara büyük ödül verilecekti. Fakat görünüşe göre yarışma katılımcıların gereksinimlerini sağlayamaması sebebiyle iptal edildi.

Kimse Başarılı Olamadı

Sponsorluğunu teknoloji devi Google’ın üstlendiği Lunar X Prize yarışmasında sadece 5 finalist bulunuyordu ve büyük jüri ödülünü kazanmak için de ekiplerin göreve çıkıp 31 Mart 2018 tarihi öncesinde Ay’a ulaşmaları gerekiyordu. Fakat son tarih için sadece 2 ay kalmışken ekiplerden hiçbirisi kalkışa hazır değil. Bu yüzden de Google Lunar X Prize yarışması düzenlenmeyecek ve Google parayı dağıtmayacak.

Konuya ilişkin X Prize Foundation kuruluşu da açıklama yaparken, finalist ekiplerle son birkaç ay içinde görüşmeler yaptıklarını ve sonucunda da kalkışın olamayacağına karar verdiklerini dile getirdi. Yarışmada büyük ödül olarak 30 milyon dolar belirlenirken, bu para kasada kalmaya devam edecek ve başka bir etkinlik için kullanılacak.

Google Lunar X Prize 2007 yılında meydana getirilmişti ve amaç uzay masraflarını düşürmekti. Şimdiye kadar sadece hükümete bağlı ajanslar uzaya giderken, bu da milyonlarca, hatta milyarlarca dolara mâl oluyordu. İşte Google’ın X Prize Foundation’ı kurma sebebi de bununla ilgili.

Her ne kadar kazanan olmasa da, kurum yaptığı açıklamayla beş finalistin olmasından ötürü mutluluk duyduklarını ve büyük ödülü sıradaki yarışma için arttıracaklarını dile getirdi.

Yozgat masör

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here